7 فروردین 1399 توسط محمد رضا آذین 0 دیدگاه

تست های آزمایشگاهی مورد تایید در غربال‌گری افراد مشکوک به کرونا

تست های آزمایشگاهی مورد تایید در غربال‌گری افراد مشکوک به کرونا به شرح زیر است. این تست ها صرفا جنبه غربالگری دارد و نمی‌تواند به عنوان تشخیص قطعی از آن استفاده کرد. دلیل این موضوع هم سایر علائم برای هر ویروس است.

این تست ها عبارت است از:

CBC

با تست CBC می توان میزان  HCT (هماتوکریت) ، Hb (هموگلوبین)، RBC (گلبولهای قرمز)، WBC  (گلبولهای سفید) ،Plt (پلاکت) ، MCV، MHC، MCHC و.. را در خون بررسی کرد.

ESR

سدیمانتاسیون که به آن سرعت رسوب گلبول قرمز «ESR» یا به زبان ساده تر Sed Rate می گویند، یک نوع آزمایش خون است که میزان فعالیت التهابی را در خون نشان می دهد. تست Sed Rate تنها ابزار تشخیصی پایه نیست، اما ممکن است در فرآیند تشخیص یا نظارت بر پیشرفت یک بیماری التهابی به پزشک کمک کند.

CRP

یک پروتئین واکنشگر فاز حاد غیراختصاصی است و اغلب برای تشخیص عفونت های باکتریایی و اختلالات التهابی مانند RA و تب روماتیک استفاده می شود. CRP در طی یک دوره التهاب حاد و سایر بیماری ها در کبد ساخته می شود. پاسخ مثبت نشان دهنده وجود بیماری است ولی این تست علت بیماری را مشخص نمی کند.

LDH

یک آنزیم داخل سلولی می باشد که در سلول های بسیاری از بافت های بدن به خصوص در کلیه ها، عضلات اسکلتی، قلب، کبد، RBC ها، مغز و ریه ها وجود دارد. LDH در سرتاسر بدن وجود دارد، در نتیجه سطوح LDH توتال نمی تواند شاخص اختصاصی برای یک بیماری خاصی یا نشان دهنده ی آسیب وارده بر عضو خاصی باشد.

 

ALT

 آنزیم ALT با غلظت بالا در کبد و به مقدار کم در قلب، ماهیچه‌ها، کلیه و مغز یافت می‌شود. این تست عمدتاً برای تشخیص بیماری‌های کبد، ارزیابی روند درمان افراد مبتلا به بیماری‌های هپاتیت و سیروز فعال ناشی از نکروز(سیروز کبدی، یکی از بیماری‌های کبدی است که عموماً با مصرف بیش از حد الکل، برخی از داروها و .. بروز پیدا می‌کند) مورد استفاده قرار می‌گیرد.  ALT برای افتراق بین زردی (Jaundice) ناشی از همولیز و زردی ناشی از بیماری‌های کبدی بسیار مناسب است.

AST

آنزیم AST به طور طبیعی به مقدار کم در قلب، کبد، ماهیچه‌های اسکلتی، کلیه، پانکراس، ریه و طحال حضور دارد. مرگ سلولی، آسیب و تغییرات متابولیک این بافت‌ها باعث افزایش سطح آنزیم AST در خون می‌شود. سطح AST خون با تعداد سلول‌های آسیب دیده بافت ارتباط مستقیم دارد. در اثر آسیب شدید سلول‌های بافتی، سطحAST  در عرض 12 ساعت و به مدت 5 روز در خون افزایش می‌یابد.

ALP

اگرچه در بیشتر بافت ها ALP وجود دارد ولی بیشترین مقدار آن در کبد، استخوان و اپیتلیوم مجاری صفراوی وجود دارد. این آنزیم به دلیل افزایش عملکرد آن در محیط قلیایی (pH=9-10) آلکالن فسفاتاز نامیده می شود. این آزمایش برای تشخیص اختلالات کبد و استخوان ضروری می باشد.

CR

کراتین ( creatinine ) یا کراتینین فراورده‌ای از سوخت و ساز در ماهیچه‌ها است که از کلیه‌ها دفع می‌گردد. کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

در صورتی که در این دوران کرونایی علاقه‌مند هستید یک غربالگری انجام دهید. این تست‌ها در آزمایشگاه تشخیص طبی جهاد دانشگاهی با تعرفه دولتی انجام می‌شود.

لازم به توضیح است اگر ساکن اصفهان هستید می توانید با شماره تلفن ۳۶۹۳۶ تماس گرفته و درخواست نمونه‌گیری در منزل کنید.

محمد رضا آذین
دربارهمحمد رضا آذین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
مشاور مرکز
پشتیبان شماره 101
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان شماره 102
در دسترس