16 اردیبهشت 1399 توسط امین حسن زاده 0 دیدگاه

با نزدیک شدن به تابستان بیماری وبا را جدی بگیریم

 

وبا یک بیماری حاد اسهالى است که به علت عفونت روده‌ها با باکتری به نام «ویبریو کلرا» به وجود مى‌آید.

چگونه به وبا مبتلا میشویم؟

اب الوده

آلودگى با این میکروب در نتیجه نوشیدن آب‌هاى آلوده یا خوردن غذاهاى خام یا نیمه‌خام مثل سبزیجات یا ماهى به وجود مى‌آید.

علائم بیمارى شامل اسهال، دل پیچه، تهوع، استفراغ و کم آبى بدن است. گرچه ممکن است علائم بیمارى خفیف باشد اما ۵ درصد افراد مبتلا دچار بیمارى شدید مى‌شوند که با اسهال آبکى شدید، استفراغ و گرفتگى عضلات ساق پا همراه است. این افراد به علت از دست رفتن سریع مایعات بدنى دچار کم آبى شدید و شوک مى شوند. در صورت عدم درمان مرگ در طول چند ساعت رخ مى‌دهد.

همه گیری وبا

در موارد همه‌گیرى ها منبع آلودگى معمولاً مدفوع اشخاص مبتلا به این بیمارى است. این بیمارى به سرعت در مناطقى که دفع بهداشتى فاضلاب و آب سالم در اختیار ساکنان وجود ندارد، گسترش مى یابد. بیمارى مستقیماً از فردى به فرد دیگر منتقل نمى‌شود، بنابراین تماس اتفاقى با شخص آلوده باعث بیمارى نخواهد شد.

منابع شایع بیماری

 آب آلوده، یخ آلوده، سبزیجات برگ دار که با آب آلوده شسته شده باشند، غذاهای آلوده که خارج از یخچال انباشته شوند، غذاهای تهیه شده از آبزیان: بخصوص وقتی که از آب آلوده صید شده و خام یا کم پخته باشد و انتقال از طریق دست یا وسایل آلوده به مدفوع بیمار است.

چگونه از وبا پیشگیرى کنیم؟شستن میوه

گرچه وبا مى‌تواند مرگبار باشد، پیشگیرى از آن بسیار آسان است. در صورت وجود تسهیلات بهداشتى و آب لوله‌کشى سالم اصولاً وبا تهدید عمده‌اى محسوب نمى‌شود. براى همین است که در بسیارى از کشور هاى پیشرفته سال‌ها است که دیگر خبرى از همه‌گیرى وبا نیست.

در مواردى که در منطقه اى وبا همه گیر شده باشد باید این نکات را رعایت کرد:

  •  آب مصرفى باید با جوشاندن، صاف کردن و کلر زدن ضدعفونى شود.
  • فضولات افراد مبتلا به وبا باید به طریق مناسب دفع شده به طورى که باعث آلودگى محیط نشود.
  •  فاضلاب ها قبل از وارد شدن به نهر ها و رود خانه ها باید تصفیه شوند.
  •  آگاهى لازم در مورد شیوع وبا در اطراف منابع آلوده آب داده شود.

علائم بیماری:

75 درصد از افراد دچار عفونت، هیچ نشانه ای از بیماری ندارند، 20 درصد از مبتلایان، دچار اسهال غیر قابل افتراق از سایر علل اسهال می‌شوند و 5-2 درصد از افراد علائم بالینی خاص وبا را نشان می‌دهند.

اولین شکایت بیمار، احساس پری و غرغرشکم است. از علائم بیماری، اسهال شدید و ناگهانی می باشد که علت آن ورود میکروب و ترشح سم و تاثیر آن بر دستگاه گوارش است. همچنین بیمار از درد شکمی، ضعف و بیحالی شکایت دارد. اما معمولا تب وجود ندارد و در اثر اسهال، مایعات و املاح را از دست می دهد که این مسئله می تواند باعث مرگ وی شود.

در بیماری وبا اسهال به صورت آب برنجی است.

اسهال

علائم و نشانه ها در اطفال کمتر از دو سال در صورت بروز کم آبی تب، تشنج، افت قند خون وکم شدن هوشیاری است.

درمان

درمان

درمان وبا به وسیله آنتى بیوتیک و جایگزینى خوراکى آب و املاح از دست‌ رفته به علت اسهال است. البته در صورتى که فشار خون خیلى افت کرده باشد و یا بیمار به علت استفراغ شدید نتواند چیزى بنوشد، جایگزینی از طریق سرم‌هاى داخل وریدى انجام مى‌شود.

واکسن ضد وبا موجود است، اما از آنجا که میکروب عامل بیمارى مرتباً جهش مى‌یابد و مقاوم مى‌شود باید مرتباً واکسن‌هاى جدید آن تهیه شود.

معمولاً این واکسن تنها در موارد مسافرت از کشورهاى عارى از بیمار به کشورهایى مانند هند که بیمارى در آنها به صورت بومى وجود دارد، تزریق مى‌شود و تاثیر آن هم چند ماه بیشتر نخواهد بود.

منبع:همشهری

امین حسن زاده
دربارهامین حسن زاده
فارغ التحصیل کارشناسی پرستاری از دانشگاه آزاد نجف آباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
مشاور مرکز
پشتیبان شماره 101
در دسترس
WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبان شماره 102
در دسترس