8 بهمن 1398 توسط محمد رضا آذین 0 دیدگاه

مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان آغاز به کار کرد

محمد خادم الفقرا مدیر مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان در یک نشست خبری گفت: خدماتی مانند نمونه‌گیری آزمایشات، مدیریت زخم و استومی، توانبخشی، ارائه مراقبت های پرستاری، مراقبت از مادران بعد از زایمان و مراقبت از افراد سالمند در این مرکز در سطح کلانشهر اصفهان ارائه می‌شود و مراقبت از بیماران ترخیص شده از بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و نوزادان ترخیص شده از (NICU)در برنامه‌های آینده قرار دارد.

خادم‌الفقرا، راه ارتباط با این مرکز را شماره تلفن ۳۶۹۳۶ اعلام و اضافه کرد: ارائه خدمات درمان و مراقبت در منزل باعث کاهش اضطراب، هزینه‌ها و ترافیک شهری می‌شود.

وی با اشاره به موضوع عدالت درمانی برای بیماران، توضیح داد: در موارد بسیاری شاهد بستری‌های غیر ضروری بعد از ترخیص در بیمارستان‌ها هستیم و به همین دلیل وزارت بهداشت به دنبال اجرای این سیاست است که ادامه روند درمان برخی بیماران در منزل انجام شود که اجرای این کار توسط بیمارستان‌ها مشکلاتی در بخش‌های حقوقی، نیروی انسانی و نظارتی به همراه دارد.

خادم الفقرا ادامه داد: به همین دلیل، تفاهم‌نامه‌هایی توسط بیمارستان های دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان های خصوصی با مراکز مراقبت در منزل منعقد می شود تا آنها با اعمال نظارت صورت گرفته توسط نهادهای مربوطه در این بخش وارد شوند.

وی با اشاره به اینکه سیاست جهاد دانشگاهی نیز ورود به این موضوع بود، خاطرنشان کرد: در این راستا، مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی با اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کار خود را از آبان امسال آغاز کرد.

وی با بیان اینکه محافظت از درخواست کنندگان در برابر درمان‌های غیر قانونی و جلوگیری از هرگونه آزار و اذیت برای ارائه‌دهنده و گیرنده خدمات و ارائه خدمات استاندارد جزء سیاست‌های این مرکز است، اظهار داشت: از حدود ۴۰۰ درخواستی که در سه ماه گذشته به اپراتور های این مرکز که همگی از کارشناسان بخش سلامت هستند اعلام شده، بیشتر آنها با ارائه مشاوره به ایشان حل فصل گردیده و در ۱۵ درصد موارد منجر به ارائه خدمت در منزل شده است.

خادم الفقرا با تاکید بر اینکه خدمات این مرکز، اورژانسی نیست، خاطرنشان کرد: ما در صورت مواجهه با درخواست اورژانسی آن را به واحد مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گزارش می‌کنیم و از طرفی از مدیریت اورژانس شهر خواستیم که متقابلا در مواجهه با درخواست های غیر اورژانسی موارد را به ما ارجاع بدهند تا از ماموریت های بی مورد ایشان کاسته شود. که این موضوع در حال بررسی است.

مدیر مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان، تعرفه‌های این مرکز را بین دولتی و خیریه‌ها اعلام کرد و گفت: معاونت پرستاری وزارت بهداشت سال گذشته پیشنهاد کرد که ارایه خدمات درمان و مراقبت در منزل زیر پوشش بیمه قرار بگیرد که ظاهرا قرار است بصورت پایلوت در یکی دو شهر کشور اجرا شود ولی با توجه به محدودیت‌های مالی فعلی دولت ممکن است این کار به تعویق بیفتد اما حمایت از اجرای این طرح‌ها برای دولت به صرفه است زیرا بار مالی و کاری آنها را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این مرکز دارای بخش تحقیق و توسعه (R&D)است، تصریح کرد: این مرکز زیر مجموعه معاونت پژوهشی است و می‌توان از اطلاعات آن برای پژوهش‌ها و رصد مشکلات حوزه سلامت استفاده کرد.

در ادامه دکتر احمد رسالت مسوول فنی مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی اصفهان نیز یکی از اهداف راه‌اندازی این مرکز را کاهش ورود بیماران بدون مورد به بیمارستان‌ها عنوان و تاکید کرد: وقتی پزشکی داخل منزل بر بالین بیمار قرار می‌گیرد می تواند با خیالی آسوده، راهنمایی و مشاوره کند.

جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در سال ۱۳۵۹ در دانشگاه اصفهان تشکیل شد و دارای معاونت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و پشتیبانی است.

محمد رضا آذین
دربارهمحمد رضا آذین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *